Používání a údržba tabule s keramickým povrchem


Otázka: Jakým způsobem ošetřovat tabule ekoTAB s keramickém povrchem?
Odpověď:


OBECNÉ INFORMACE
Děkujeme, že jste si zakoupili náš výrobek, který má vysokou užitnou hodnotu a při správné péči vám bude sloužit dlouhou řadu let. Tabule mají dva typy keramického povrchu – povrch pro psaní fixem nebo povrch pro psaní křídou. Pro psaní fixem jsou určeny světlé a hladké povrchy a pro psaní křídou jsou určeny povrchy tmavé a drsnější. I přesto, že jsou tabule a jejich povrchy velmi odolné, při jejich použití používejte pouze popisovače, křídy, stěrky, houby, čističe a pomůcky, které jsou povolené v tomto návodu. Dojde-li k poškození tabule jinými předměty, nemusí být případná reklamace uznána.
POKYNY PRO UŽIVATELE

1. První použití tabule - nejprve provedeme tyto kroky:

  • Vyčistíme keramickou funkční plochu tabule – povrch může být kontaminován zbytkovými nečistotami z výroby, balení a montáže. Doporučujeme čisticí prostředek na bázi alkoholu. Nikdy nepoužijeme abrazivní čisticí prostředek nebo prostředek s obsahem mýdlového louhu. Abrazivní prostředek může poškodit povrch tabule, po použití prostředku s obsahem mýdlového louhu, se tabule může obtížně mazat.
    Tip! Pro dokonalé a snadné vyčištění a odmaštění povrchu tabule použijte čistící spray ekoTAB® Cleaner s výbornou smáčivostí, rozprašovačem pro snadné nanášení a antistatickým efektem – povrch tabule méně přitahuje nečistoty a usnadňuje mazání.
  •  Na keramickou funkční plochu tabule naneseme zvolený čisticí prostředek a necháme několik desítek sekund působit. Čistým, měkkým hadříkem plochu vytřeme do sucha. Při velkém znečištění, doporučujeme čisticí prostředek nechat působit delší dobu. Nebo tento krok opakovat, dokud plocha není zcela čistá. Funkční plochu necháme uschnout.

2. Provoz tabule:
Pro bezproblémové užívání tabule je nutné dodržovat tyto pravidla:
2.1 Povrch pro popis fixem:

  • Na povrch pro popis fixem píšeme fixy určenými pro psaní na bílé tabule (fixy jsou výrobcem viditelně označeny pro toto použití). Po několika sekundách, když popis uschne, je možné jej utřít měkkým suchým hadříkem. V případě okamžitého setření, se mohou objevit šmouhy.
  • Na povrch pro popis fixem můžeme použít i permanentní fixy na bázi alkoholu. Tyto permanentní fixy nelze smazat za sucha hadříkem. Dají se tedy použít pro popisy, které nechceme okamžitě smazat, ale využívat je opakovaně (např. kreslení tabulky, atp.). Popis permanentním fixem po čase vybledne, narušuje jej rovněž přepisování stíratelným fixem na bílé tabule a následné smazání suchým hadříkem. Permanentní fixy z povrchu odstraníme čisticím prostředkem na bázi alkoholu a povrch měkkým hadříkem vytřeme do sucha. Doporučujeme použít zdravotně nezávadný čisticí spray ekoTAB® Cleaner.
    Tip! Pro precizní a šetrné stírání povrchu tabule doporučujeme Magnetickou stěrku ekoTAB® - fix s výměnnými stíracími vložkami.
  • Pro snadné a dobré mazání tabule je důležité:
    o Nepsat téměř vypsaným fixem. Při slabé stopě fixu máme snahu na fix více přitlačit, což vede k roztřepení a znehodnocení hrotu.
    o Dbát na pravidelnou výměnu stíracích hadříků nebo stíracích vložek do stěrek, aby na funkční ploše nezůstávaly šmouhy. Kontrolovat, zda stírací vložka do stěrky není příliš tenká (vlivem používání). Mohlo by tak dojít k poškození funkční plochy tabule.
    Tip! Doporučujeme Základní sadu BT nebo BT+ v elegantním plastovém kufříku. Sady obsahují vše potřebné pro provoz a pohodlnou údržbu bílých tabulí. Spotřebované položky můžete snadno doplňovat a máte vždy vše potřebné po ruce a funkční.
  • Během používání se vytvoří tenký film, který usnadňuje mazání. Ulpívají na něm, ale prach a částice, které víří ve vzduchu. Proto je nutné, tabuli po nějaké době znova vyčistit do základního stavu. Pokud jdou popisy špatně mazat, znamená to, že je potřeba plochu důkladně vyčistit. Nutnost opakovaného čištění je závislá na intenzitě provozu a čistotě prostředí, kde se tabule nachází. Toto čištění se provádí přibližně jedenkrát za dva až čtyři týdny a postupujeme podle bodu 1.
  • Nikdy nepoužívejme rýsovací nářadí bez ochranných prvků – pravítko, trojúhelníky a úhloměr musí být vybaveny měkkými dosedacími podložkami. Kružítko nesmí mít hrot, ale musí být vybaveno přísavkou nebo jiným obdobným systémem, který nepoškodí plochu tabule.

2.2 Povrch pro popis křídou:

  • Před prvním použitím, čistý a suchý povrch tabule nakřídujeme. Bílou křídou naplocho, popíšeme beze zbytku celou plochu tabule a suchým měkkým hadříkem křídu rozmazáváme. Křída se za sucha postupně z tabule stírá, dokud není plocha čistá. Tímto, jsme tabuli připravili k prvnímu použití. Nakřídování tabule je velice důležité (výrazně se zlepší kvalita mazání a sníží se zbytkové stopy po následném používání kříd).
  • Na čistou a suchou plochu píšeme pouze křídami. Křídy nesmí obsahovat křemičitý písek, vosk nebo jiné příměsi. Někteří výrobci přidávají, z důvodu snížení prašnosti kříd, do kříd malé množství vosku nebo jiného pojiva. Tato pojiva však kontaminují povrch tabule a obtížně se odstraňují. Není povoleno používat na tabuli zejména fixy pro bílé tabule.
  • Pro snadné a dobré mazání popisů je důležité:
    o Psát suchou křídou na suchou plochu tabule.
    o Popisy mazat nasucho, měkkým hadříkem nebo stěrkou z porézní gumy určené na mazání křídových tabulí.
    o Při mazání mokrým způsobem, je vhodné nejprve popisy smazat nasucho. Teprve potom použít vlhkou houbou. Pokud tento postup nebudeme dodržovat, bude častěji docházet k tomu, že popisy nepůjdou beze zbytku smazat a i po vyčištění budou stopy po smazaných popisech viditelné.
    o
    Po mokrém smazání vlhkou houbou, tabuli vytřeme do sucha, včetně rámu a otočných závěsů. Po tabuli nesmí téci voda, jinak se bude snižovat životnost výrobku a zvyšovat možnost usazování vodního kamene na povrchu tabule.
    o
    Při mokrém mazání nezavíráme křídla. Povrch by nemohl rychle doschnout a tímto by trpěla konstrukce a životnost tabule. Docházelo by také ke zvýšené kontaminaci povrchu vodním kamenem. Tip! Doporučujeme Stěrku na křídu, která je nenahraditelným pomocníkem při stírání tabule na sucho. Tabuli snadno smažete a máte čistou tabuli i ruce. Nikdy nepoužívejme rýsovací nářadí bez ochranných prvků – pravítko, trojúhelníky a úhloměr musí být vybaveny měkkými dosedacími podložkami. Kružítko nesmí mít hrot, ale musí být vybaveno přísavkou nebo jiným obdobným systémem, který nepoškodí plochu tabule.

PLÁN KONTROL A ÚDRŽBY
Pro zajištění správné funkce a bezpečnosti výrobku musí provozovatel dodržovat následující pokyny.
1. Před každým použitím tabule:

  • Kontrolovat, jestli je tabule pevně umístěna na stěně, zvedacím nebo jiném systému, a při používání tabule tak nehrozí riziko ohrožení uživatele a jiných osob. Např. pádem tabule. Hrozí-li riziko ohrožení osob, je nutné podniknout všechny kroky pro odstranění tohoto rizika.
  • Provést vizuální kontrolu výrobku a zjistit, zda je v pořádku a nenese žádné známky poškození. V případě poškození, bez zbytečného odkladu, podniknout kroky pro zabránění vzniku dalších škod.

2. Měsíční kontrola – každé čtyři týdny:

  • Provést bezpečnostní kontrolu tabule:
    o
    Kontrolovat pevnost montáže. Tzn. fyzicky se přesvědčit, zda tabule dostatečně pevně drží na stěně, zvedacím či jiném systému a nehrozí tak riziko jejího uvolnění a pádu. Je nutné, posoudit zejména vůle a vibrace. Ty vznikají, když na tabuli působíme přiměřenou silou ve směru vertikálním, horizontálním a kolmo na tyto směry. Dále zkontrolovat montážní body, nevznikají-li na nich změny, a zda tabuli drží dostatečně pevně v její poloze.
    o
    Kontrolovat kompletnost a nepoškozenost tabule a jejího vybavení. Zejména povrchu, obvodových lišt a odkládacích poliček. Také vůli a upevnění otočných závěsů a dalšího příslušenství. Fyzicky kontrolovat pevnost a těsnost lemovacích lišt a rohů.
  • Závady odhalené při kontrole, ihned zadejte k odstranění odborné firmě a do jejich odstranění zajistěte, aby nedošlo ke škodám na zdraví a na majetku.

3. Měsíční údržba – každé čtyři týdny:
provést precizní vyčištění povrchu a rámu tabule, aby byly beze zbytku obnoveny vlastnosti a estetický vzhled tabule a zachovala se tak životnost a užitné vlastnosti výrobku na dlouhou řadu let.
3.1 Tabule s povrchem pro popis fixem:

  • Vyčistit povrch tabule, viz bod 1. POKYNY PRO UŽIVATELE, tohoto návodu.
  • Vyčistit rám tabule a ostatní příslušenství. Doporučujeme rovněž čistící spray ekoTAB® Cleaner, nebo jiný čisticí prostředek na kovové či plastové povrchy. Nikdy nepoužívejme abrazivní čističe. I velmi jemné abrazivní čističe mohou způsobit poškrábání tabule.

3.2 Tabule s povrchem pro popis křídou:

  • Vyčistit povrch tabule.
    Může být kontaminován příměsemi a barvivy z kříd. Protože na tabuli působí dlouhodobě voda, je pravděpodobné, že na povrchu tabule, rámech a otočných závěsech, bude usazen vodní kámen. Ten vytváří pevný povlak, který podporuje usazování dalších příměsí, např. z kříd a brání tak snadnému a preciznímu čištění tabule. Vodní kámen je hladký nebo drsný, bílý až žlutavý či nahnědlý. Tyto všechny nánosy musíme z tabule, beze zbytku, odstranit. Tzv. „odvápnit“. Povlak vodního kamene se tvoří rovněž na rámu, odkládací poličce, otočných závěsech, ev. na dalším příslušenství tabule, podporuje korozi a snižuje životnost nosných částí i životnost celého výrobku. Je proto důležité, odvápnit i tyto části a při údržbě je pravidelně čistit. Doporučujeme čistit prostředky na odstraňování vodního kamene chemickou cestou. Mechanické čištění nedoporučujeme. Nejprve, je důležité nánosy chemicky uvolnit a teprve poté, uvolněné nánosy setřít.V žádném případě nepoužívat abrazivní čističe. I velmi jemné abrazivní čističe mohou způsobit poškrábání tabule, povrchu rámu a dalšího příslušenství.

Praktický postup při odvápnění tabule pro popis křídou:

  • Tabuli smažeme na sucho hadříkem nebo houbou
  • Tabuli vyčistíme vlhkým hadříkem nebo houbou, dokud nedosáhneme „čistého“ povrchu (voda, po vyprání hadříku nebo houby, bude čistá).
  • Tabuli necháme uschnout nebo vytřeme do sucha.
  • Připravíme si čisticí roztok pro odvápnění, kterým chceme z povrchu a rámu tabule uvolnit usazený vodní kámen a další příměsi. Jako odvápňovací roztok je možné použít:
    o Běžný kvasný lihový 8% ocet – buď dále neředěný, nebo méně koncentrovaný roztok. Např. 0,25l octa na 10l vody. Čím více usazenin na tabuli, tím vyšší koncentraci je vhodné zvolit. Uvolnění nánosů tak trvá kratší dobu.
    o
    Kyselinu citronovou – několik lžiček do 10l vody. Koncentraci zvolíme zkusmo, podle stupně znečištění.
    o
    Použít jiný odvápňovač pro běžné použití v domácnosti a řídit se pokyny výrobce na etiketě. Tip! Doporučujeme odvápňovače značky DURGOL. Jsou účinné, rychlé a šetrné. Předepsaná údržba je pak hračkou.
  • Čisticí roztok opakovaně nanášíme pomocí hadříku nebo houbičky na místa, která chceme odvápnit. Doporučujeme dvouvrstvé molitanové houbičky pro běžné použití v kuchyni, s hrubším textilním povrchem pro mechanické odstranění nečistot.
  • Uvolněný nános vodního kamene a nečistot, postupně odstraňujeme hrubou textilní částí houbičky.
  • Předcházející dva body opakujeme, do odstranění nánosu vodního kamene a ostatních nečistot.
  • Povrch tabule, rám, závěsy a ostatní příslušenství dobře omyjeme čistou vodou a vytřeme do sucha.
Aktualizováno:
2013-01-16 09:50
Autor:
Jan Šíd
Verze:
1.0
Průměrné hodnocení:0 (0 hlasů)

K tomuto záznamu nemůžete připojit komentář.

Chuck Norris has counted to infinity. Twice.