Legalita videa v digitálních učebních materiálech


Otázka: Mám dotaz ohledně videoukázek a audioukázek, které chci použít jako součást DUMu.
Jak poznám, které jsou volné? Pokud je najdu  např. na YOUTUBE, můžu je použít do DUMu?
Obávám se porušení autorských práv. Eventuálně prosím o radu, kde hledat audio či videoukázky, které jsou volně použitelné a nevztahují se na ně autorská práva. A jak má vypadat citace těchto ukázek?

Odpověď: Tato probleamtika je bohužel velmi špatně řešitelná. V podstatě neexistuje ideální úložiště kvalitních videí, které lze zcela bezpečně použít. Mimo videa z wikipedie, která jsou mnohdy pod nějakou z volných licencí nebo videa z video modulu na portále www.rvp.cz  bezpečné úložiště. Videa z YouTube mají mnohdy problematickou historii, ale z velké většiny jsou uveřejněny tak, že je lze sdílet pod licencí YouTube nebo Creative Commons.
Obecně se domnívám, že pakliže využijete videa z YouTube, stačí použít oroginální kód, který je zároveň i citací (streamem) na originálně uložerné video. Problém nastane ve chvíli kdy video bude s YouTube smazán. Pak se Váš materiál stane bezceným.
Obecně je mnohem lepší do DUMu vložit pouze odkaz na stránku, kde je video dostupné ať legálně nebo nelegálně. Zodpovědnost je na serveru. Proto lze použít i streamy videa z YouTube.

Aktualizováno:
2012-10-29 15:44
Autor:
Jan Šíd
Verze:
1.2
Průměrné hodnocení:0 (0 hlasů)

Můžete přidat komentář k odpovědi

Chuck Norris has counted to infinity. Twice.